Faktem jest, że wielu ludzi na całym świecie zmaga się z depresją samotnie. Nie udają się w związku z chorobą do lekarza, nie szukają też innej pomocy. Choroba jest szczególnie niebezpieczna w przypadku ludzi starszych - pacjenci w zaawansowanym wieku cechują wyższym wskaźnikiem samobójstw niż chorzy z innych grup wiekowych. Oto kilka faktów na temat depresji, o których warto pamiętać.
Depresja to bólDosłownie, nie chodzi tu o cierpienie duszy, ale czysto fizyczny ból. Z jednej strony choroba wiąże się z takimi objawami, jak brak
apetytu i spadek energii, które mogą być równocześnie oznakami takich dolegliwości, jak choroby serca - problemów stricte związanych z ciałem. Z drugiej strony
depresja nierzadko stanowi efekt długiej, przewlekłej, bardzo bolesnej choroby.
Z badań wynika, że połowa kobiet ze zdiagnozowaną depresją doświadczała jednocześnie fizycznego bólu. Im silniejsze było fizyczne cierpienie, tym poważniejsza forma depresji cechowała daną pacjentkę.
Co więcej - jak podkreślają eksperci - u osób, które doświadczają fizycznych, nie emocjonalnych objawów często nie diagnozuje się depresji. Tymczasem nieleczona depresja prowadzi do pogłębienia symptomów, co znacznie utrudnia skuteczne leczenie.
Dojrzali mężczyźni najbardziej zagrożeni samobójstwemU osób w wieku powyżej 65 lat wskaźnik
samobójstw mężczyzn jest ponad pięć razy wyższy niż współczynnik samobójstw kobiet. Jakkolwiek ilość targnięć się na własne życie u kobiet po 60 roku życia spada, u mężczyzn wzrasta. Mężczyźni powyżej 85 roku życia cechowali się wskaźnikiem samobójstw ponad dwa razy wyższym niż młodsi pacjenci.
Jednym z czynników takiego status quo jest fakt, że ludzie starsi nie otrzymują na czas pomocy, a dodatkowo mężczyźni sami z siebie rzadziej jej szukają.
Rola hormonówDepresję diagnozuje się dwa razy częściej u kobiet niż mężczyzn. Być może jest tak dlatego, że w rozwoju choroby biorą udział zmiany hormonalne, w tym
menopauza.
Jednakże, testosteron również może odgrywać rolę w depresji męskiej. Uważa się, że spadek tego hormonu w dojrzałych latach w jakimś stopniu oddziałuje na wyższe prawdopodobieństwo pojawienia się choroby. Badania wykazały, że zastrzyki z testosteronem dawały efekt podobny do antydepresantów.
Depresja a ryzyko udaruJak wykazały badania opublikowane w magazynie „Stroke", depresja była związana z ponad dwukrotnym wzrost ryzyka
udaru mózgu u kobiet w wieku 47 - 52 lata.
Przyczyny związku depresji z udarem nie są jasne, ale uczeni sądzą, że rolę mogą tu odgrywać procesy zapalne i ich oddziaływanie na naczynia krwionośne. Ponadto trzeba pamiętać, że osoby z depresją rzadziej zgłaszają się do lekarza z chorobami somatycznymi, więc łatwiej u nich o rozwój dolegliwości tego rodzaju do zaawansowanego stadium.
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »
Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »