Około 35 proc. Amerykanów z historią raka ma podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w dekadzie po wyleczeniu nowotworu, podczas gdy u innych ryzyko to plasuje się na poziomie 23 proc.
Oszacowano 10-letnie ryzyko rozwoju
choroby serca lub udaru mózgu,. Uczeni z Ohio State University odkryli, że średnie prawdopodobieństwo tych chorób u osoby, która przeżyła raka, wynosi około 8 proc. w porównaniu z 5-procentowym zagrożeniem w przypadku osoby, która nigdy nie zmagała się z rakiem.
Wiemy, że otyłość, rak i choroby sercowo-naczyniowe mają pewne wspólne czynniki ryzyka, a poza nimi pacjenci z nowotworem podejmują leczenie, w tym
radioterapię i
chemioterapię, które mogą wpływać na ich zdrowie sercowo-naczyniowe - nazywa się to kardiotoksycznością - mówi Xiaochen Zhang z Ohio State's College of Public Health.
- Dobrą wiadomością jest to, że stajemy się naprawdę skuteczni w leczeniu raka i coraz więcej osób przeżywa tę chorobę, jednak po postawieniu diagnozy musimy zacząć uważniej myśleć o zagrożeniach innych niż nowotwór, takich jak choroba sercowo-naczyniowa - wyjaśnia Ashley Felix, współautorka badań.
- Nie chcemy, aby ludzie przeżyli
raka tylko po to, by przedwcześnie umrzeć z powodu choroby serca lub udaru mózgu, stąd musimy mieć pewność, że pacjenci z nowotworem i ich lekarze będą świadomi tego zwiększonego zagrożenia - dodaje Felix.
Przeanalizowali dane ponad 15 tysięcy osób wieku 40 - 79 lat bez historii chorób układu krążenia. Prawie 13 proc. z nich miało za sobą leczenie nowotworu.
Kiedy naukowcy porównali poszczególne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, biorąc pod uwagę historię raka, odkryli, że starszy wiek, wyższe skurczowe ciśnienie krwi i cukrzyca były częstsze u osób, które przeżyły nowotwór.
- Jeśli nadal będziemy obserwować wzrost zachorowań na raka wśród młodszych ludzi, możemy spodziewać się większego obciążenia chorobami sercowo-naczyniowymi w tej grupie - nasze przyszłe badania powinny iść w tym kierunku - mówi Felix.
- Pozytywne jest tu to, że młodsze osoby mają dużo czasu na wprowadzenie zmian w stylu życia, które mogą zmniejszyć u nich ryzyko sercowo-naczyniowe - dodaje Zhang. Jak podkreślają medycy, warto monitorować osoby po nowotworach pod kątem chorób sercowo-naczyniowych uświadamiać im podwyższone ryzyko problemów z układem krążenia.
Na podstawie: Cancer survivors face elevated heart disease risk, study finds