Strona głównaChorobyPieczone ryby - sposób na powstrzymanie rozwoju demencji

Pieczone ryby - sposób na powstrzymanie rozwoju demencji

Spożywanie pieczonych ryb przynajmniej raz w tygodniu, może poprawiać zdrowie mózgu osób starszych i znacznie zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera.
Pieczone ryby - sposób na powstrzymanie rozwoju demencji Skany mózgu sugerują, że osoby, które regularnie jedzą ryby, mogą stracić mniej komórek nerwowych w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć krótkoterminową.

Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu zbadali 260 osób w średnim wieku 71 lat. Władze poznawcze uczestników były wówczas na normalnym poziomie.

W latach 1989-1990 uczestnicy wypełnili szczegółowe kwestionariusze dotyczące diety, w tym ile i jakie ryby jedli. 10 lat później zostali poddani MRI mózgu, jak również testom zdolności poznawczych.

Pięć lat po badaniu MRI, u 30,8 procent pacjentów, którzy jedli niewielkie ilości ryb rozwinęły się łagodne zaburzenia poznawcze lub otępienie, w porównaniu do zaledwie 3,2 procent osób, które jadły najwięcej pieczonych ryb i miały najmniejsze ubytki objętości mózgu.

47 procent osób niejedzących ryb również miało problemy poznawcze pięć lat później w porównaniu do 28 procent tych, którzy jedli więcej ryb.

Ustalenia, które zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej (Radiological Society of North America) pokazały również, że ludzie, którzy spożywają pieczone ryby raz w tygodniu, mieli większą objętość istoty szarej w obszarach mózgu związanych z chorobą Alzheimera.

Spożywanie pieczonych ryb czyni neurony silniejsze w mózgu istoty szarej sprawiając, że są większe i zdrowsze, wyjaśniają badacze. Takie danie to prosty sposób na wzmocnienie odporności mózgu na chorobę Alzheimera, dodają uczeni.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • ruda55:

    Choroba Alzheimera

    Pochodzę z Dolnego Śląska,może ktos wie gdzie są jakieś ośrodki,żeby oddać mamę na 2-3 tygodnie przynajmniej dwa razy w roku?Błagam o pomoc!
    Gdzie mogę kupić" Poradnik dla opiekunów osób dotkniętych chorobą Alzheimera"?Opiekuję się mamą 5 lat,nikt mi nie pomaga,jestem na skraju wyczerpania psychiczn...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

Blog