Aby poprawić pamięć, wystarczy ćwiczyć. Szczególnie pomaga to kobietom, które chorowały na raka piersi.
![Prosty sposób na lepszą pamięć dla kobiet z rakiem piersi [© De Visu - Fotolia.com] Prosty sposób na lepszą pamięć dla kobiet z rakiem piersi [© De Visu - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Prosty-sposob-na-lepsza-pamiec-dla-kobiet-z-rakiem-piersi_img57840fbe4923c.jpg)
Chemioterapia jest wyzwaniem dla każdego pacjenta, ponieważ atakując komórki rakowe równocześnie osłabia organizm chorego. Takie leczenie wiąże się z określonymi efektami ubocznymi, w tym z problemami z pamięcią.
Istnieje jednak sposób na poprawę osłabionych w wyniku chemioterapii zdolności poznawczych, to
aktywność fizyczna, mówią uczeni z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago.
Autorzy wskazali, że pacjentki z
rakiem piersi często mają osłabioną pewność siebie, odczuwają silniejsze zmęczenie i strach. Wszystkie te objawy wywołują silny stres, co ma wpływ na pracę mózgu i prowadzi do problemów z pamięcią. Regularny wysiłek fizyczny zaś znacznie osłabia stres, a także poprawia krążenie, co sprzyja dobremu działaniu układu nerwowego, w tym mózgu.
Przeanalizowano dane 1800 pacjentek, które przeszły raka piersi. 362 z nich nosiło akcelerometry. Okazało się, że panie, które były intensywnie lub umiarkowanie aktywne, cechowały się lepszą
pamięcią. Co więcej, panie te czuły się mniej zestresowane i deklarowały lepsze samopoczucie psychiczne oraz wyższą
pewność siebie.
Takie wyniki wpisują w dotychczasowe ustalenia dotyczące aktywności fizycznej. Jest wiele dowodów na to, że ludzie aktywni fizycznie mogą liczyć na dłuższe życie bez objawów demencji. Zdolności poznawcze słabną u nich znacznie później niż u tych, którzy unikają wysiłku fizycznego. Ćwiczenia nie tylko poprawiają krążenie, co usprawnia działanie mózgu, ale i w ich trakcie mięśnie uwalniają określone białko, które trafia wprost do obszaru mózgu związanego z pamięcią.
Warto się ruszać nie tylko ze względu na lepszą kondycję umysłu. Ci, którzy unikają fizycznego zmęczenia, częściej chorują na otyłość, choroby serca, cukrzycę i rożne formy nowotworów.
Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »