Przerzuty do mózgu mogą się rozwinąć tylko wtedy, gdy komórki nowotworowe wydostaną się z drobnych naczyń krwionośnych i wnikną do tkanki mózgowej. Podczas tego procesu wpływają na krzepnięcie krwi, co naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu pokazali w testach na myszach.
Komórki nowotworowe aktywnie promują tworzenie się skrzepów, co pomaga im zatrzymać się w naczyniach włosowatych mózgu, a następnie przeniknąć przez ścianę naczynia. W testach na gryzoniach lek hamujący czynnik krzepnięcia był w stanie zmniejszyć liczbę przerzutów do mózgu.
Przerzuty do mózgu są nierzadkim powikłaniem zaawansowanych nowotworów. Różne rodzaje raka różnią się pod względem tendencji do kolonizacji mózgu. Zaawansowany
czerniak tworzy przerzuty do mózgu w prawie połowie wszystkich przypadków, co więcej, przerzuty takie są bardzo powszechne w niektórych postaciach
raka piersi i raka płuc.
Przerzutów do mózgu często nie można usunąć chirurgicznie i w wielu przypadkach nie wykazują one długoterminowej odpowiedzi na leczenie. - U pacjentów z nowotworami, które często rozprzestrzeniają się do mózgu, niezwykle pomocne byłoby, gdybyśmy mieli dostęp do leczenia zapobiegającego rozwojowi przerzutów do mózgu - wyjaśnia dr Frank Winker, Niemieckim Centrum Badań nad Rakiem.
Już wcześniej wiadomo było z badań obserwacyjnych, że leki przeciwzakrzepowe mogą mieć korzystny wpływ na rokowanie niektórych nowotworów. Możliwe, że wpływają na przerzuty. Teraz sprawdzono na myszach, czy dotyczy to również
przerzutów do mózgu, a jeśli tak, w jaki sposób krzepnięcie krwi i przerzuty są ze sobą powiązane.
Myszom wstrzyknięto komórki czerniaka lub raka piersi do krwiobiegu. Poszczególne komórki nowotworowe zostały zatrzymane w cienkich naczyniach włosowatych mózgu. Jak zaobserwowano,
skrzepy krwi często tworzyły się wokół zatrzymanych w naczyniach komórek nowotworowych, w przypadkach, gdy się nie tworzyły zaś, komórki nie zdołały przeniknąć przez ścianę naczynia włosowatego. - Najwyraźniej skrzep pomaga zatrzymać komórki w naczyniu włosowatym, przygotowując je do przejścia przez ścianę naczynia - wyjaśnia dr Winkler.
Jak ustalono, tworzenie się zakrzepów jest niezbędnym warunkiem wstępnym, aby komórki nowotworowe opuściły naczynia włosowate i w ten sposób wykonały kluczowy pierwszy krok w kierunku utworzenia przerzutu do mózgu. Lek hamujący musiałby zatem tłumić przerzuty, zapobiegając wnikaniu komórek nowotworowych do tkanki mózgowej. I rzeczywiście: myszy, które otrzymały inhibitor trombiny dabigatran, który jest już zatwierdzony jako lek dla ludzi, rozwinęły znacznie mniej przerzutów niż zwierzęta nieleczone.
Hamowanie innego czynnika krzepnięcia krwi (czynnika von Willebranda) za pomocą specyficznych przeciwciał również zmniejszyło powstawanie zakrzepów u myszy - a w konsekwencji liczbę przerzutów do mózgu.
- Te eksperymenty pokazują, że to przede wszystkim wpływ komórek rakowych na czynniki krzepnięcia plazmatycznego sprzyja rozwojowi przerzutów do mózgu. Dlatego lek zapobiegawczy powinien być ukierunkowany właśnie na ten proces - wyjaśnia Manuel Feinauer, współautor badań.
- Chcemy zidentyfikować leki zapobiegające przerzutom do mózgu u pacjentów wysokiego ryzyka - mówi dr Winkler. - Badania na myszach są pierwszym krokiem ku zrozumieniu, w jaki sposób te substancje mogą zapobiegać kolonizacji mózgu przez komórki nowotworowe. W dłuższej perspektywie chcemy przetestować te związki w badaniach klinicznych. Najpierw jednak trzeba lepiej zrozumieć, dla których podtypów raka ten mechanizm jest szczególnie ważny, a także czy możemy jeszcze lepiej identyfikować pacjentów ze szczególnie wysokim ryzykiem przerzutów do mózgu - dodaje.
Na podstawie: Anticoagulants reduce the number of brain metastases in mice
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »
Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »