Strona głównaChorobyRozmaryn i oregano pomagają walczyć z cukrzycą

Rozmaryn i oregano pomagają walczyć z cukrzycą

Popularne w kuchni zioła - oregano i rozmaryn - zawierają dużo zdrowych związków i okazuje się, że mogą działać w podobny sposób, jak leki przeciwcukrzycowe na receptę.
Rozmaryn i oregano pomagają walczyć z cukrzycą [fot. Willfried Wende from Pixabay]
Jak odnotowano, określone związki we wspomnianych roślinach pomagają walczyć z cukrzycą i znaczenie ma tutaj także sposób uprawy ziół.

W samych USA cukrzyca typu 2 dotyczy ponad 8 procent mieszkańców i kosztuje kraj 175 miliardów dolarów. Niektórzy pacjenci mogą poradzić sobie z chorobą za pomocą ćwiczeń i zmian w diecie, inni zaś muszą przyjmować leki. W przypadku niektórych jednak trudno jest trzymać się nowego stylu życia, a część leków przeciwcukrzycowych jest kosztowna. Ostatnie badania wykazały, że zioła mogą w naturalny sposób pomóc obniżyć poziom glukozy we krwi.

Przetestowano cztery różne zioła, zarówno uprawiane w szklarni, jak i ich suszone komercyjne wersje. Sprawdzono wpływ roślin na zakłócanie enzymu związanego z cukrzycą, który jest również celem leków na receptę na tę chorobę.

Jak odkryto, zioła szklarniowe zawierały więcej polifenoli i flawonoidów w porównaniu do ziół komercyjnych. W każdym razie to nie wpłynęło na stężenie potrzebne do zahamowania enzymu. Komercyjne ekstrakty z greckiego oregano, meksykańskiego oregano i rozmarynu były lepszymi inhibitorami enzymu, który sprzyja ryzyku cukrzycy typu 2, niż zioła uprawiane w szklarniach. Według ekspertów potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć rolę tych związków w zmniejszaniu zagrożenia cukrzycą typu 2 u ludzi.

Na podstawie: Rosemary, oregano contain diabetes-fighting compounds

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

Blog