Strona głównaChorobySepsa - powszechna jak rak, śmiertelna jak zawał

Sepsa - powszechna jak rak, śmiertelna jak zawał

Szwedzi odkryli, że sepsa występuje znacznie częściej, niż wcześniej sądzono. Zapadalność wyniosła 750 dorosłych na 100 tysięcy osób. Statystyki pokazały, że ponad cztery procent wszystkich hospitalizacji dotyczyło pacjentów cierpiących na sepsę, a 20 procent wszystkich pacjentów z sepsą zmarło w ciągu trzech miesięcy.
Sepsa - powszechna jak rak, śmiertelna jak zawał [fot. Silas Camargo Silão from Pixabay]
- Okazuje się, że sepsa jest tak powszechna jak rak i ma podobne negatywne długoterminowe skutki, a jest równie śmiertelna jak ostry zawał mięśnia sercowego. Wśród osób, które przeżyły sepsę, trzy czwarte doświadczało równocześnie długotrwałych powikłań, takich jak zawały serca, problemy z nerkami i zaburzenia poznawcze. - mówi Adam Linder z Uniwersytetu w Lund.

European Sepsis Alliance zleciło ocenę powszechności występowania sepsy w Europie. - Lekarze klasyfikują pacjentów za pomocą kodów diagnostycznych. Ponieważ posocznica jest diagnozą wtórną, wynikającą z infekcji, stan ten jest znacznie niedodiagnozowany - kod diagnostyczny często jest narzucany przez chorobę pierwotną. To sprawia, że trudno jest znaleźć sposób na dokładne określenie liczby przypadków sepsy - wyjaśnia Lisa Mellhammar, z Uniwersytetu w Lund.

Najpierw pilotażowo sprawdzono powszechność posocznicy w szwedzkim regionie Skåne. Podczas pandemii częstość występowania wzrosła do sześciu procent. Jednak nawet bez Covid-19 - jak uważają uczeni - sepsę należy postrzegać jako epidemię.

Jak oceniają lekarze, nic nie wskazuje na to, że liczba przypadków sepsy w innych częściach Europy będzie niższa niż w Szwecji. W szwedzkich szpitalach tylko dwa procent wszystkich pacjentów z sepsą jest opornych na antybiotyki, ale naukowcy sądzą, że odsetek przypadków opornych na antybiotyki jest wyższy w wielu innych państwach Europy.

- Chociaż w ostatnich latach opieka nad pacjentami z sepsą uległa poprawie, musimy ulepszyć nasze metody diagnostyczne, aby wcześniej identyfikować chorych i opracować alternatywne metody leczenia, wykraczające poza antybiotyki, aby uniknąć rozwoju oporności na te leki. Zwiększanie świadomości na temat sepsy wśród społeczeństwa i władz ma kluczowe znaczenie dla odpowiedniego wykorzystania zasobów - uważa Adam Linder.

Na podstawie: Sepsis - as common as cancer, as deadly as a heart attack

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • KZG:

    Wynik rezonansu magnetycznego głowy

    Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
    Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy
Blog