Choroby i urazy oczu są dość powszechnym na całym świecie. Bezpieczne i skuteczne podawanie leków do oka jest jednak trudne ze względu na specyfikę tych narządów. Teraz uczeni opracowali soczewkę, która jest zaopatrzona w mikroigły mogące przenikać do powierzchniowej tkanki ocznej i w sposób kontrolowany aplikować leki, co ułatwi leczenie poważnych problemów ze wzrokiem.
Naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze opracowali soczewkę kontaktową, która może ułatwić leczenie
jaskry czy
zwyrodnienia plamki żółtej. Urządzenie może stopniowo uwalniać leki bezpośrednio do gałki ocznej.
Leki w formie kropli do oczu i maści oftalmicznych nie są dostatecznie skuteczne, ponieważ ich działanie jest hamowane przez naturalne mechanizmy obronne oczu. Alternatywę stanowią zastrzyki wewnątrzgałkowe, które jednak bywają bolesne i niosą ze sobą zagrożenie uszkodzeń oczu.
Wielu pacjentów z chorobmi nardządów wzroku wymaga długotrwałego leczenia, aby więc ułatwić terapię, uczeni opracowali soczewkę kontaktową o wielkości 2 mm na 2 mm, zaopatrzoną mikroigły z zawartością leku. To pozwala na kontrolowaną aplikację substancji leczniczej - wystarczy lekkie naciśnięcie soczewki na powierzchni oka, by mikroigły odłączyły się i pozostały w rogówce, rozpuszczając się oraz uwalniając lek.
Działanie soczewki testowano na myszach, u których naczynia krwionośne w rogówce wzrastały nieprawidłowo. Okazało się, że pojedyncze zastosowanie soczewki było o 90 proc. skuteczniejsze w osłabianiu zaburzenia niż krople do oczu z 10-krotnie wyższą zawartością leku.
Jak objaśniają wynalazcy, mikroigły są wykonane z substancji naturalnie występującej w organizmie, a ich zastosowanie jest bezbolesne i mało inwazyjne. Soczewki trzeba jeszcze przetestować na ludziach, ale jeśli wszystko się powiedzie, urządzenie może być ważną pomocą w leczeniu takich chorób, jak jaskra czy
retinopatia cukrzycowa.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Communications:
Self-implantable double-layered micro-drug-reservoirs for efficient and controlled ocular drug delivery
Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »
Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »