Strona głównaChorobyStres zwiększa ryzyko choroby Alzheimera?

Stres zwiększa ryzyko choroby Alzheimera?

Stres sprzyja powstawaniu neuropatologicznych zmian, które są odnotowywane m. in. w chorobie Alzheimera. Naukowcy z Instytutu Psychologii Maxa Plancka w Monachium odkryli, że zwiększone wydzielanie hormonów stresu u szczurów prowadziło do nadmiernej fosforylacji białek tau w mózgu i ostatecznie powodowało osłabienie pamięci.
Osady białkowe w komórkach nerwowych są typowe dla choroby Alzheimera: nadmierna modyfikacja białka tau poprzez przyłączanie grup fosforanowych - proces znany jako hiperfosforylacja - powoduje, że białka w komórkach gromadzą się w grudki.

W rezultacie liczne komórki nerwowe umierają, zwłaszcza w hipokampie, części mózgu, która odgrywa ważną rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu, a także w korze przedczołowej, która reguluje wyższe funkcje poznawcze.

Mniej niż 10% przypadków choroby Alzheimera ma podłoże genetyczne. Czynniki, które przyczyniają się do pozostałych przypadków, są w większości nieznane. W związku z badaniami epidemiologicznymi naukowcy z Instytutu Psychologii Maxa Plancka wysunęli hipotezę, że stres może być jednym z „wyzwalaczy" choroby Alzheimera.

Naukowcy z Monachium stwierdzili, że stres i hormony uwalniane podczas stresu, mogą przyspieszyć rozwój choroby Alzheimera. Stwierdzono zwiększoną hiperfosforylację białka tau w hipokampie i korze przedczołowej u szczurów, które zostały poddane stresującym sytuacjom (np. poprzez znaczne graniczenie przestrzeni życiowej, umieszczenie na platformie wibracyjnej) przez jedną godzinę dziennie przez okres jednego miesiąca.

Zwierzęta, u których zanotowano zmiany w białku tau, wykazały jednocześnie problemy ze wspomnieniami zależnymi od hipokampu; gryzonie z hiperfosforylacją tau wykazywały również zaburzenia w elastyczności zachowania, które wymagają właściwego funkcjonowania kory przedczołowej.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy
Blog