Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba dotykająca zwykle osoby między 20-tym a 40 –tym rokiem życia. Jak wynika ze statystyk, w Polsce chorzy na SM żyją niemal o 20 lat krócej od osób nie dotkniętych chorobą. Nasz kraj jest pod tym względem niechlubnym wyjątkiem w całej Unii Europejskiej.
![Stwardnienie rozsiane - w Polsce nadal śmiertelna choroba [© Franz Pfluegl - Fotolia.com] Stwardnienie rozsiane - w Polsce nadal śmiertelna choroba [© Franz Pfluegl - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Stwardnienie-rozsiane-w-Polsce-nadal-smiertelna-choroba_img4d96497509081.jpg)
Stwardnienie rozsiane często pojawia się jako następstwo infekcji, która osłabiła układ immunologiczny, trudno zatem ustrzec się przed rozwojem tej choroby. Do symptomów SM należą zaburzenia sprawności, pogorszenie koordynacji ruchowej, niedowłady kończyn, zaburzenia wzroku. Sposobem na spowolnienie rozwoju choroby jest przyjmowanie odpowiednich lekarstw.
Leki, które mogą ustabilizować stan chorego obecne są na farmaceutycznym rynku od 15 lat, niestety nie wszyscy potrzebujący mają do nich dostęp.
W Polsce terapia SM jest refundowana jedynie przez 2 lata – to zdecydowania z krótko twierdzą specjaliści. Ponieważ miesięczny koszt leczenia przekracza 2 tys. zł niewielu chorych stać na zakup lekarstw.
Według danych Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, tylko 2% pacjentów przyjmuje odpowiednie leki. Jak dodaje szefowa towarzystwa, Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, w którym z powodu SM można umrzeć. Chorzy na SM umierają zazwyczaj w skutek powikłań takich jak: niewydolność krążeniowa, choroby układu moczowego, odleżyny.
Konsekwencją braku dostępu do odpowiedniego leczenia jest fakt, iż w dwa lata po zdiagnozowaniu SM 75% osób traci zdolność do pracy i przechodzi na rentę. Zdaniem Izabeli Czarneckiej- szefowej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, refundacja drogich lekarstw byłaby dla budżetu państwa bardziej opłacalna. Chorzy, którzy byliby w stanie pracować płaciliby podatki, dzięki odpowiedniemu leczeniu nie wymagaliby hospitalizacji.
W celu poprawienia sytuacji osób chorych na SM Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego opracowało standardy leczenia tej choroby. Mieści się w nich dostęp do leków, rehabilitacji oraz pomocy psychologicznej. Standardy te opracowano w oparciu o przepisy obowiązujące w UE.
Petycja została poparta przez Europejską Platformę Stwardnienia Rozsianego i trafiła do Parlamentu Europejskiego. Dokument poprali polscy europosłowie: Dariusz Grabowski i Bronisław Geremek a także parlamentarzyści z innych krajów.
Powstała także petycja poruszająca kwestię dyskryminacji osób chorujących na SM. Prośbę o interwencję skierowano do Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej.