Co roku 11. kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Data została wybrana nieprzypadkowo, na ten dzień bowiem przypada rocznica urodzin Jamesa Parkinsona, lekarza, który jako pierwszy opisał chorobę neurodegradacyjną nazwaną od jego nazwiska.
![Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona [© Sandor Kacso - Fotolia.com] Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona](http://www.senior.pl/wiatowy-Dzie-Os-b-z-Choroba-Parkinsona_leadimgb2b6f47f6488efd1ef81c9d942962bf4.jpg?1302480927)
Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona został ustanowiony w celu upowszechnienia wiedzy na temat choroby oraz stymulowania nowych badań i innowacji profilaktyki oraz
leczenia. Intencją tego święta jest również wsparcie pacjentów z chorobą Parkinsona i ich rodzin.
Choroba Parkinsona to zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, która wpływa na układ ruchowy. Wśród zaburzeń charakterystycznych w rozwoju tej choroby są: drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni, bradykinezja (spowolnienie ruchowe) oraz akinezja (niemobilność i problemy z podjęciem ruchu). Ponadto występują zaburzenia mowy, połykania oraz snu, demencja.
Choroba może dotknąć każdego. Jakkolwiek nie zagraża bezpośrednio życiu, niemniej jednak stanowczo zmniejsza standard i jakość jego życia. Zaawansowana faza choroby wiąże się z trudnościami w wykonywaniu nawet najprostszych czynności i ogranicza codzienne funkcjonowanie. Z czasem pacjent staje się coraz mniej sprawny fizycznie i potrzebuje opieki.
Szacuje się, że siedem do dziesięciu milionów ludzi na świecie żyje z chorobą Parkinsona.
Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem, najbardziej zagrożone są po pięćdziesiątym roku życia. W Polsce na chorobę Parkinsona cierpi około 60 tysięcy osób.
Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona ma przypominać o tej drugiej pod względem występowania na świecie choroby zwyrodnieniowej układu nerwowego. Chociaż choroba bezpośrednio nie jest śmiertelna, jej rozwój bardzo utrudnia codzienne życie. Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożeń i wsparcie zarówno ze strony bliskich, jak i medyków.
Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »