Kobiety zmagające się z toczniem, chorobą autoimmunologiczną, która wywołuje m. in. problemy ze skórą, stawami i narządami, mają większe ryzyko złamania biodra, wynika z nowych tajwańskich badań.
![Toczeń a ryzyko złamań kości udowej [© Bergringfoto - Fotolia.com] Toczeń a ryzyko złamań kości udowej [© Bergringfoto - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Toczen-a-ryzyko-zlaman-kosci-udowej_img51d8a721ea2d1.jpg)
Uczeni ze szpitala w Taipei przeanalizowali dane medyczne ponad 15 tysięcy pacjentów, z których 90 proc. było kobietami cierpiącymi na toczeń. Badacze monitorowali stan ich zdrowia przez kolejnych 6 lat.
W tym czasie 75 pacjentek doznało
złamania biodra. Po analizach odkryto, że panie, które chorowały na toczeń, miały znacznie większe ryzyko złamania szyjki kości udowej w porównaniu do grupy kobiet wolnych od tej choroby.
Zwiększone ryzyko złamań u pacjentek z toczniem nie jest zaskakujące ze względu na specyfikę tej choroby. Toczeń wywołuje uszkodzenie systemu immunologicznego. Zwykle układ immunologiczny wytwarza przeciwciała w odpowiedzi na mikroskopijnych „najeźdźców", tj. wirusy, bakterie, substancje chemiczne lub toksyny. Chorujący na toczeń organizm nie może odróżnić „najeźdźców" od normalnej tkanki i atakuje zdrowe tkanki. Autoprzeciwciała powodują
stan zapalny, ból i uszkodzenie ciała. Systemowy stan zapalny natomiast oddziałuje na kości. Ponadto pacjenci z toczniem często zażywają leki sterydowe w celu osłabienia stanu zapalnego, ale te medykamenty mogą również negatywnie wpływać na kości.
Aby obniżyć ryzyko złamań, pacjentom z toczniem poleca się szczególne zwrócenie uwagi na to czy dostarczają sobie odpowiedniej ilości
witaminy D oraz wapnia. Co więcej, regularne ćwiczenia też mogą pomóc - wzmacniają mięśnie i umożliwiają zachowanie lepszej równowagi, co może zmniejsza ryzyko upadków.
Wyniki badan opublikowano w Arthritis Care & Research.