12 października, jak co roku, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. W tym roku hasłem przewodnim jest „Ruch usprawnia” (Move to improve). Ten dzień to świetna okazja do popularyzowania informacji na temat chorób reumatycznych.

W Polsce na choroby reumatyczne cierpi około 9 milionów osób – co stanowi ponad 20% społeczeństwa. Mimo to wciąż pokutują szkodliwe stereotypy dotyczące chorób reumatycznych. Dla wielu osób popularne określenie „reumatyzm” to: strzykanie w kościach, choroba osób starszych lub choroba wywołana przez przebywanie w wilgotnych pomieszczeniach i „przeciągach”. Bzdura!
Choroby reumatyczne to ponad 200 różnych schorzeń, o różnym przebiegu i różnych objawach. Chorują ludzie dorośli, osoby aktywne zawodowo, ale także młodzież i dzieci. Choroby reumatyczne mogę mieć różny przebieg, jednak mają cechę wspólną: bardzo ważna jest wczesna diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia. W ten sposób można zatrzymać postęp choroby i nie dopuścić do tego, by wyrządziła szkody mogące utrudniać normalne funkcjonowanie osobie chorej. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku ludzi młodych - chcących prowadzić, mimo choroby, normalne życie, pracować i założyć rodzinę.
Między innymi dlatego tak ważna jest świadomość społeczna dotycząca chorób reumatycznych i propagowanie wiedzy na ich temat. Światowy Dzień Reumatyzmu obchodzony 12 października jest dobrą okazją do dyskusji na temat chorób reumatycznych, a im więcej wiemy na ich temat, tym łatwiej jest nam odpowiednio szybko wykryć chorobę, rozpocząć specjalistyczne leczenie i nauczyć się z nią żyć.