Strona głównaChorobyWskaźnik zachorowań na raka wzrośnie o 75% do 2030 roku

Wskaźnik zachorowań na raka wzrośnie o 75% do 2030 roku

Na całym świecie zachorowalność na raka wzrośnie o 75% do roku 2030, ponad 90% prognozowanego wzrostu nastąpi w najbiedniejszych krajach, wynika z nowych badań.
Wskaźnik zachorowań na raka wzrośnie o 75% do 2030 roku Ilość przypadków niektórych rodzajów raka (np. raka szyjki macicy i żołądka) zacznie spadać w pewnych krajach rozwijających się, niestety jednocześnie szacuje się, że nastąpi znaczny wzrost rodzajów raka związanych z „zachodnim" stylem życia - raka piersi, raka prostaty i jelita grubego, wynika z raportu opublikowanego w The Lancet Oncology.

Na potrzeby badań naukowcy przeanalizowali dane ze 184 krajów zebrane w 2008 roku przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer IARC) w celu oceny obecnych i przyszłych tendencji nowotworowych w różnych krajach. Różnice między trendami w odmiennych państwach oszacowano stosując Wskaźnik Rozwoju Społecznego (Human Development Index, HDI ).

Obecnie kraje o niskim HDI (głównie te leżące w Afryce Subsaharyjskiej) mają wysoką częstość występowania nowotworów związanych z zakażeniami (szczególnie raka szyjki macicy), a także raka wątroby, raka żołądka i mięsaka Kaposiego. Kraje o wyższym HDI (np. Australia, Brazylia, Rosja i Wielka Brytania) mają wyższe wskaźniki nowotworów związanych z paleniem tytoniu (raka płuc), czynnikami rozrodczymi, otyłością i stosowaniem niewłaściwej diety (raka piersi, prostaty i raka jelita grubego).

Poprawa standardów życia w krajach o niższym HDI może prowadzić do spadku występowania niektórych nowotworów związanych z zakażeniami, ale jednocześnie związany jest z nią gwałtowny wzrost przypadków nowotworów obserwowanych w krajach rozwiniętych, podkreślają naukowcy.

Częstość występowania raka może wzrosnąć o 93% w krajach o niskim HDI do 2030 roku, a o 78% w krajach o średnim HDI (takich jak RPA, Chiny i Indie) w tym samym okresie.

Badacze odkryli również, że zachorowalność na raka prostaty i raka piersi wydaje się rosnąć w większości krajów o średnim, wysokim lub bardzo wysokim poziomie rozwoju, a wskaźniki raka żołądka i raka szyjki macicy zazwyczaj maleją w państwach o średnim, wysokim lub bardzo wysokim poziomem HDI.

Naukowcy odkryli również, że 40% przypadków raka na całym świecie w 2008 roku wystąpiło w krajach o bardzo wysokim HDI, choć na obszarach tych mieszka jedynie 15% światowej populacji.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy
Blog