Strona głównaChorobyZaopatrywanie mózgu w krew odbywa się inaczej u cierpiących na migreny

Zaopatrywanie mózgu w krew odbywa się inaczej u cierpiących na migreny

Migrena może powodować trudny do zniesienia ból i dramatycznie osłabić jakość życia - nierzadko wywołuje znaczące zmiany nastroju, a pulsujący ból utrudnia lub wręcz uniemożliwia sen czy pracę. Dotychczas nie odnaleziono przyczyn migren, ale badacze są coraz bliżej ich zidentyfikowania.
Zaopatrywanie mózgu  w krew odbywa się inaczej u cierpiących na migreny [© roboriginal - Fotolia.com] Uczeni odkryli, że osoby cierpiące na migrenę mają odmienną i sieć naczyń zaopatrujących mózg w krew w porównaniu do ludzi wolnych od tej dolegliwości.

Dopływ krwi do mózgu jest nieco inny do określonych części, co zasadza się na tym, że jest chroniony poprzez połączenia między głównymi arteriami pomagając tym samym w zapewnieniu przepływu krwi przez cały czas.

Te połączenia nazywane są kołem tętniczym mózgu i to ono wydaje się być odmienne u osób z migreną. Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii zbadali 170 osób, z których część nie miała bólów głowy, inne zmagały się z migreną z aurą, a jeszcze inne miały migrenę bez aury. Migrena z aurą charakteryzuje są zaburzeniami widzenia przed atakiem, takimi jak błyski światła czy zaciemnienie obrazu, jak również mrowieniem w rękach i twarzy.

Podczas gdy 51 proc osób bez bólów głowy miało niepełne koła tętnicze, dane były znacznie wyższe dla tych, którzy zmagali się ze wspomnianymi dolegliwościami - dotyczyło to 73 proc. osób z migreną z aurą i 67 proc. osób z migreną bez aury.

Co ciekawe, gdy badacze zrobili rezonans magnetyczny w celu oceny przepływu krwi, okazało się, że nieprawidłowości w kole tętniczym mózgu były najbardziej widoczne w tej części mózgu, która odpowiada za widzenie. To pomóc może wyjaśniać, dlaczego osoby cierpiące na migrenę często zgłaszają zniekształcenie widzianego obrazu.

Uczeni uważają, że zaburzenia w kole tętniczym nie mogą być jedynym czynnikiem prowadzącym do migren, niemniej jednak sądzą, że odkrycie może pomóc w ich identyfikacji i opracowaniu nowych metod leczenia migreny.

Wyniki opublikowano w magazynie PLOS ONE.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy
Blog