Strona głównaChorobyZmiany klimatu nasilają infekcje biegunkowe

Zmiany klimatu nasilają infekcje biegunkowe

Temperatura, długość dnia i wilgotność są powiązane ze zwiększonym rozprzestrzenianiem się chorób biegunkowych.
Zmiany klimatu nasilają infekcje biegunkowe [fot. Arogya Dham from Pixabay]
Na Uniwersytecie w Surrey sprawdzono wpływ pogody na przenoszenie kampylobakteriozy - infekcji bakteryjnej (bakterii z rodzaju Campylobacter), która może powodować biegunkę i bóle brzucha.

Według Światowej Organizacji Zdrowia zakażenia Campylobacter są najczęstszą przyczyną bakteryjnego zapalenia żołądka i jelit u ludzi na świecie.

Zakażenia są na ogół łagodne, ale mogą być śmiertelne u bardzo małych dzieci, osób starszych i osób z obniżoną odpornością.

- Od czasów Hipokratesa panowała powszechna zgoda co do tego, że pogoda i klimat wpływają na rozprzestrzenianie się chorób.
Dotarcie do sedna tego, dlaczego tak się dzieje i jakie konkretne czynniki środowiskowe są temu winne, jest rzeczą skomplikowaną i nie do końca poznaną. Obecnie dysponujemy szczegółowym opisem wpływu pogody na chorobę, a następnym krokiem jest zrozumienie przyczyny. Co ważne, teraz możemy określić ryzyko zachorowania na chorobę, znając lokalną pogodę - mówi dr Giovanni Lo Iacono, autor badań.

- Ta informacja jest bezcenna, ponieważ choroby takie jak kampylobakterioza nie tylko powodują dyskomfort u poszczególnych osób, ale mają ogromny wpływ na społeczeństwo, obciążając służbę zdrowia na całym świecie - mówi dr Lo Iacono.

Aby ustalić, czy pogoda wpływa na występowanie kampylobakteriozy, naukowcy przeanalizowali dane dotyczące około miliona przypadków kampylobakteriozy w Anglii i Walii w ciągu 20 lat.

Analiza wykazała, że ilość przypadków kampylobakteriozy była stała w temperaturach poniżej ośmiu stopni Celsjusza. Gwałtowny wzrost infekcji (około jeden przypadek na milion) odnotowano na każde pięć stopni wzrostu temperatury, gdzie temperatura wynosiła od 8 do 15 stopni Celsjusza.

Zidentyfikowano też związek z wilgocią: częste przypadki infekcji stwierdzono, gdy poziom pary wodnej w powietrzu wynosił 75-80 proc.

Co ciekawe, badacze zaobserwowali silne powiązanie między długością dnia (dłuższego niż 10 godzin) a zwiększoną liczbą przypadków choroby.

- Odkryliśmy, że rosnące temperatury, wilgotność i zwiększona długość dnia są związane z rozprzestrzenianiem się kampylobakteriozy. Nie do końca rozumiemy, dlaczego tak się dzieje. Może być tak, że ciepła pogoda zwiększa przeżywalność i rozprzestrzenianie się patogennych bakterii lub też odpowiada za to zachowanie ludzi i sposób, w jaki utrzymują kontakty towarzyskie w takich okresach - mówi dr Lo Iacono.

- Wiemy jednak, że zmiany klimatyczne mają nie tylko wpływ na środowisko, ale także mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie, wspomagając rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych - dodaje.

Na podstawie: Climate change linked to spread of diarrhoeal illness

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • KZG:

    Wynik rezonansu magnetycznego głowy

    Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
    Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy
Blog