Lato to czas, kiedy staramy się być bardziej aktywni i chętniej spędzamy czas wolny na świeżym powietrzu, ciesząc się urokami słońca. Nie wszyscy jednak mogą swobodnie korzystać z wakacyjnej aury. Osoby cierpiące na łuszczycę, często żyją w poczuciu skrępowania z powodu zmian na skórze i nie mogą w pełni czuć się „zwyczajnie aktywnymi” w trakcie najcieplejszych miesięcy w roku. W takich momentach często potrzebują wsparcia i akceptacji. Między innymi z myślą o nich powstała wyjątkowa, ogólnopolska inicjatywa „Zwyczajnie Aktywni”, która realizowana jest już po raz trzeci.
Łuszczyca a latoŁuszczyca jest ciężką i przewlekłą chorobą, która negatywnie wpływa na komfort życia. To jedna z najczęstszych dolegliwości skóry. Ogniska łuszczycy występują zwykle na kolanach, łokciach i na głowie. Schorzenie jest niezwykle uciążliwe, ponieważ charakteryzuje się okresowymi nawrotami i remisjami. Okres wakacyjny to czas, kiedy chętnie odsłaniamy ciało. Osoby
dotknięte łuszczycą czują się jednak skrępowane z powodu zmian na swojej skórze i w obawie przed reakcją innych ludzi wycofują się z codziennych zwyczajnych aktywności. Wyjście w koszulce z krótkim rękawem czy wizyta na plaży, stają się dla nich trudne.
Społecznie wykluczeniPacjenci, którzy cierpią na łuszczycę, często czują się odtrąceni przez społeczeństwo, co uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Choroba bywa nie tylko źródłem kompleksów, ale wręcz społecznego wycofania. Wciąż istnieje przekonanie, że łuszczyca jest zaraźliwa i świadczy o zaniedbaniu. Ważne jest, aby odnaleźć te aktywności, na które choroba nie ma wpływu lub oddziałuje tylko częściowo. Będą to punkty zaczepienia i źródło pozytywnych emocji, gdy przyjdzie gorszy dzień. W przypadku chorób, których objawy łączą się często zarówno z bólem fizycznym, jak i cierpieniem psychicznym, wstydem, czy wykluczeniem społecznym, proces aktywizacji pacjentów składa się z wielu elementów. Istotną rolę odgrywają zarówno odpowiednia diagnostyka, zarządzanie chorobą, leczenie i rehabilitacja, jak i profesjonalna pomoc psychologiczna, wsparcie najbliższych oraz powrót do życia zawodowego.
Projekt „Zwyczajnie Aktywni”Aktywność zawodowa, jeśli chorym uda się ją utrzymać, zapewnia nie tylko niezależność, ale przede wszystkim pozwala zachować pewność siebie i umiejętność stawiania czoła wyzwaniom. Celem projektu „
Zwyczajnie Aktywni” jest wsparcie organizacji pacjentów w realizacji projektów, które mają pomóc osobom dotkniętym chorobą podjąć to ważne wyzwanie, jak również zwrócenie uwagi społecznej na problemy pacjentów, cierpiących na autoimmunologiczne choroby zapalne. Celem nadrzędnym inicjatywy jest pomoc pacjentom w prowadzeniu zwyczajnie aktywnego życia – codziennego i zawodowego.
„Zwyczajnie Aktywni” powstał w trosce o poprawę codziennego życia pacjentów chorych na autoimmunologiczne choroby zapalne i skierowany jest do przedstawicieli organizacji pacjentów chorych na łuszczycę, reumatoidalne zapalenie stawów, nieswoiste zapalenie jelit, chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz do organizacji działających na rzecz
zakażonych HCV. Jego głównym celem jest wsparcie organizacji, a poprzez ich działania, wspieranie pacjentów w zwiększeniu ich szans na utrzymanie dotychczasowej aktywności zawodowej i jej ewentualny rozwój.