Strona głównaChorobyZwyczajnie Aktywni: razem wobec łuszczycy

Zwyczajnie Aktywni: razem wobec łuszczycy

Lato to czas, kiedy staramy się być bardziej aktywni i chętniej spędzamy czas wolny na świeżym powietrzu, ciesząc się urokami słońca. Nie wszyscy jednak mogą swobodnie korzystać z wakacyjnej aury. Osoby cierpiące na łuszczycę, często żyją w poczuciu skrępowania z powodu zmian na skórze i nie mogą w pełni czuć się „zwyczajnie aktywnymi” w trakcie najcieplejszych miesięcy w roku. W takich momentach często potrzebują wsparcia i akceptacji. Między innymi z myślą o nich powstała wyjątkowa, ogólnopolska inicjatywa „Zwyczajnie Aktywni”, która realizowana jest już po raz trzeci.
Zwyczajnie Aktywni: razem wobec łuszczycy [fot. zwyczajnie aktywni] Łuszczyca a lato

Łuszczyca jest ciężką i przewlekłą chorobą, która negatywnie wpływa na komfort życia. To jedna z najczęstszych dolegliwości skóry. Ogniska łuszczycy występują zwykle na kolanach, łokciach i na głowie. Schorzenie jest niezwykle uciążliwe, ponieważ charakteryzuje się okresowymi nawrotami i remisjami. Okres wakacyjny to czas, kiedy chętnie odsłaniamy ciało. Osoby dotknięte łuszczycą czują się jednak skrępowane z powodu zmian na swojej skórze i w obawie przed reakcją innych ludzi wycofują się z codziennych zwyczajnych aktywności. Wyjście w koszulce z krótkim rękawem czy wizyta na plaży, stają się dla nich trudne.

Społecznie wykluczeni

Pacjenci, którzy cierpią na łuszczycę, często czują się odtrąceni przez społeczeństwo, co uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Choroba bywa nie tylko źródłem kompleksów, ale wręcz społecznego wycofania. Wciąż istnieje przekonanie, że łuszczyca jest zaraźliwa i świadczy o zaniedbaniu. Ważne jest, aby odnaleźć te aktywności, na które choroba nie ma wpływu lub oddziałuje tylko częściowo. Będą to punkty zaczepienia i źródło pozytywnych emocji, gdy przyjdzie gorszy dzień. W przypadku chorób, których objawy łączą się często zarówno z bólem fizycznym, jak i cierpieniem psychicznym, wstydem, czy wykluczeniem społecznym, proces aktywizacji pacjentów składa się z wielu elementów. Istotną rolę odgrywają zarówno odpowiednia diagnostyka, zarządzanie chorobą, leczenie i rehabilitacja, jak i profesjonalna pomoc psychologiczna, wsparcie najbliższych oraz powrót do życia zawodowego.

Projekt „Zwyczajnie Aktywni”

Aktywność zawodowa, jeśli chorym uda się ją utrzymać, zapewnia nie tylko niezależność, ale przede wszystkim pozwala zachować pewność siebie i umiejętność stawiania czoła wyzwaniom. Celem projektu „Zwyczajnie Aktywni” jest wsparcie organizacji pacjentów w realizacji projektów, które mają pomóc osobom dotkniętym chorobą podjąć to ważne wyzwanie, jak również zwrócenie uwagi społecznej na problemy pacjentów, cierpiących na autoimmunologiczne choroby zapalne. Celem nadrzędnym inicjatywy jest pomoc pacjentom w prowadzeniu zwyczajnie aktywnego życia – codziennego i zawodowego.

„Zwyczajnie Aktywni” powstał w trosce o poprawę codziennego życia pacjentów chorych na autoimmunologiczne choroby zapalne i skierowany jest do przedstawicieli organizacji pacjentów chorych na łuszczycę, reumatoidalne zapalenie stawów, nieswoiste zapalenie jelit, chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz do organizacji działających na rzecz zakażonych HCV. Jego głównym celem jest wsparcie organizacji, a poprzez ich działania, wspieranie pacjentów w zwiększeniu ich szans na utrzymanie dotychczasowej aktywności zawodowej i jej ewentualny rozwój.

www.zwyczajnieaktywni.pl

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • Helena 59:

    Ziarniniak naczyniowy ropiejący

    Witam!Mam na lewym podudziu nogi  ZIARNINIAK NACZYNIOWY ROPIEJĄCY wiem to ponieważ przy usunięciu właściwie przy wyłuskaniu przez hirurga poprano mi do badań.Ani dermatolog ani hirurg nie pomogli mi pozbyć się tego skutecznie wyłuskano w jednym miejscu to jest bardzo uciażliwe swędzi boli czerwienie... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy
Blog