Strona głównaChorobyAntydepresanty a waga - które leki skutkują najniższym przyrostem masy ciała

Antydepresanty a waga - które leki skutkują najniższym przyrostem masy ciała

Jeśli chodzi o leki przeciwdepresyjne pierwszego rzutu, ryzyko zwiększenia masy ciała u osób stosujących bupropion jest o 15-20 proc. mniejsze w porównaniu z osobami stosującymi sertralinę.
Antydepresanty a waga - które leki skutkują najniższym przyrostem masy ciała [fot. Pixabay]
Leki przeciwdepresyjne należą do najczęściej przepisywanych leków w USA - zażywa je 14 proc. dorosłych. Przyrost masy ciała zaś jest częstym działaniem niepożądanym, które może mieć długoterminowy wpływ na zdrowie metaboliczne pacjentów i spowodować, że niektórzy przestaną stosować antydepresanty. Nowe odkrycia na Harvard Pilgrim Health Care Institute pokazują, które powszechnie stosowane leki przeciwdepresyjne powodują największy i najmniejszy przyrost masy ciała po rozpoczęciu leczenia.

- Pacjenci i ich lekarze często mają kilka możliwości co do wyboru farmaceutyków. Teraz pokazujemy, jakiego przyrostu masy ciała należy się spodziewać po rozpoczęciu stosowania niektórych najpopularniejszych leków przeciwdepresyjnych - mówi Joshua Petimar z Harvard Medical School.

Wykorzystano dane ponad 180 tysięcy osób w wieku 18-80 lat, którym po raz pierwszy przepisano antydepresanty. Porównano masę ciała po 6, 12 i 24 miesiącach od rozpoczęcia stosowania ośmiu popularnych leków: sertraliny, citalopramu, escitalopramu, fluoksetyny, paroksetyny, bupropionu, duloksetyny i wenlafaksyny.

Jak się okazało, osoby stosujące bupropion przybrały najmniej na wadze w porównaniu z pacjentami przyjmującymi inne leki przeciwdepresyjne. Prawdopodobieństwo przyrostu klinicznie istotnej masy ciała u ludzi zażywających bupropion było o około 15-20 proc. niższe w porównaniu z osobami przyjmującymi najpowszechniejszy lek, sertralinę. Za istotny klinicznie uznano spadek masy ciała o 5 proc.

Ustalono również, że duży odsetek pacjentów przyjmował leki powodujące większy przyrost masy ciała niż środki alternatywne powszechnie dostępne w tej samej klasie lub podklasie. Na przykład sertralina, escitalopram i paroksetyna są selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), najpowszechniejszym rodzajem leków przeciwdepresyjnych, ale escitalopram i paroksetyna wiązały się z około 15 proc. wyższym ryzykiem przyrostu klinicznie istotnej masy ciała niż sertralina w ciągu pierwszych 6 miesięcy.

- Istnieje kilka powodów, dla których pacjenci i ich lekarze mogą wybierać jeden lek przeciwdepresyjny zamiast drugiego, ale warto pamiętać, że przyrost masy ciała jest ważnym skutkiem ubocznym, który często prowadzi do zaprzestania leczenia przez pacjentów - mówi prof. Jason Block, współautor badań. - Pokazaliśmy, że niektóre medykamenty przeciwdepresyjne, takie jak bupropion, powodują mniejszy przyrost masy ciała niż inne - dodaje.

Na podstawie: Weight Change Across Common Antidepressant Medications

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy
Blog