Strona głównaChorobyKiedy popularne leki przeciwbólowe wystarczają, a kiedy ich stosowanie to za mało

Kiedy popularne leki przeciwbólowe wystarczają, a kiedy ich stosowanie to za mało

Niektóre ostre dolegliwości mogą być osłabiane dzięki powszechnie dostępnym lekom przeciwbólowym, jednak przewlekłe problemy wymagają bardziej specjalistycznej pomocy medycznej.
Kiedy popularne leki przeciwbólowe wystarczają, a kiedy ich stosowanie to za mało [© Alliance - Fotolia.com] Bóle mają różne podłoże i nasilenie. Nie zawsze łatwo jest zkalasyfikować problem, ocenić czy dolegliwość jest nagła i ostra, czy też ma się do czynienia z bólem przewlekłym. To zaś ma o tyle znaczenie, że przekłada się na sposób walki z dyskomfortem.

Ogólnie rzecz ujmując ból jest określany jako przewlekły, gdy utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące. Czasami jednak nawet ostry ból trwa tak długo, co ma miejsce np. gdy diagnoza jest nieprawidłowa lub niepełna i przyczyna bólu nie została dobrze określona, więc nie leczono go u jego podstaw. Przykładowo, ból związany ze złą postawą może być zaklasyfikowany jako ostry, jeżeli jednak wywołująca go pozycja ciągle jest utrzymywana, dolegliwość nie ustąpi. W przypadku bólu przewlekłego zaś dyskomfort pozostaje także po wyeliminowaniu jego przyczyny.

Jak się okazuje, z drugim rodzajem bólu pacjenci rzadziej zgłaszają się do lekarza. 70 procent osób, które idą do lekarza z powodu bólu, to ludzie doświadczający jakiejś postaci bólu ostrego. Przy takiej dolegliwości jednak pomocne są powszechnie dostępne leki bez recepty. Jeżeli znamy przyczynę bólu (np. dolegliwość w związku z jakimś wcześniejszym urazem), pomocny powinien by farmaceuta, który poleci najbardziej adekwatne środki przeciwbólowe. W przypadku, gdy ból nie ustaje i nie znamy powodów, dla których nam dokucza, warto udać się do lekarza.

Jednocześnie eksperci zwracają uwagę, że statystyki dotyczące częstotliwości przyjmowania środków bólowych i to zarówno tych bez recepty, jak i tych przepisywanych przez lekarzy istotnie wzrasta. Coraz częściej też odnotowuje się uzależnienie od środków przeciwbólowych. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych naduĹźywanie leków przeciwbólowych odpowiada za trzy czwarte ogólnego problemu naduĹźywania leków na receptę.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • KZG:

    Wynik rezonansu magnetycznego głowy

    Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
    Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy
Blog