Strona głównaChorobyPopularne leki na serce mogą sprzyjać depresji

Popularne leki na serce mogą sprzyjać depresji

Wszyscy pacjenci, którzy mieli zawał serca, są zwykle leczeni beta-blokerami. Według szwedzkiego badania jednak, leki te prawdopodobnie nie będą potrzebne pacjentom kardiologicznym, którzy mają normalną zdolność pompowania krwi. Teraz na Uniwersytecie w Uppsali zaś pokazano, że istnieje również ryzyko depresji u pacjentów, u których stosuje się beta-blokery.
Popularne leki na serce mogą sprzyjać depresji [fot. jhenning from Pixabay]
- Odkryliśmy, że beta-blokery powodują nieco wyższy poziom objawów depresji u pacjentów, którzy przeszli zawał serca, ale nie cierpieli na niewydolność serca. Jednocześnie beta-blokery nie mają żadnej funkcji podtrzymującej dla tej grupy pacjentów - mówi Philip Leissner, współautor badań. Beta-blokery to leki blokujące działanie adrenaliny na serce, stosowane od dziesięcioleci jako podstawowe leczenie wszystkich pacjentów z zawałem.

W ostatnich latach znaczenie wspomnianych medykamentów zaczęto kwestionować, ponieważ opracowano nowe, skuteczne metody leczenia. Dotyczy to głównie pacjentów z zawałem serca, których serce ma prawidłową funkcję pompowania także po zdarzeniu, tj. osób, które nie cierpią na niewydolność serca. Postanowiono przyjrzeć się skutkom ubocznym beta-blokerów, to znaczy, czy wpływają one na poziom lęku i depresji.

Starsze badania i doświadczenie kliniczne sugerują, że beta-blokery są powiązane z negatywnymi skutkami ubocznymi, takimi jak depresja, trudności z zasypianiem i koszmary senne.

Wcześniej w Szwecji przeprowadzono duże badanie krajowe, które wykazało, że osoby otrzymywały leki beta-blokujące, nie były chronione przed nawrotem choroby lub śmiercią w porównaniu z ludźmi, którzy, którzy nie otrzymywali leku. Teraz Leissner i jego współpracownicy oparli swoje badania na tych ustaleniach i przeprowadzili kolejne testy obejmujące kilkuset pacjentów, którzy mieli zawał serca, ale nie mieli problemów z niewydolnością serca.

Połowa chorych otrzymała beta-blokery, a druga połowa nie. Część pacjentów otrzymujących beta-blokery przyjmowało je przed badaniem i naukowcy zaobserwowali u nich poważniejsze objawy depresji.

- Większość lekarzy zwykła podawać beta-blokery nawet pacjentom bez niewydolności serca, ale ponieważ dowody przemawiające za tym nie są już tak silne, należy to ponownie rozważyć. Zauważyliśmy, że niektórzy z tych chorych wydają się być bardziej narażeni na depresję. Jeśli lek nie wpływa na ich serce, to przyjmują go niepotrzebnie i istnieje ryzyko, że będą doświadczali objawów depresyjnych - zauważa Leissner.

Na podstawie: Patients may become unnecessarily depressed by common heart medicine

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy
Blog