Strona głównaChorobyPsychodeliki mogą zmniejszyć lęk

Psychodeliki mogą zmniejszyć lęk

Klasyczny psychodelik, podobny do LSD, psylocybiny i meskaliny, aktywuje w mózgu typ komórek, który wycisza inne sąsiadujące neurony, co przekłada się na osłabienie lęku.
Psychodeliki mogą zmniejszyć lęk [fot. Erika Varga from Pixabay]
Psychodeliczna substancja DOI (2,5-dimetoksy-4-jodoamfetamina) zmniejsza lęk u myszy i szczurów, aktywując brzuszny hipokamp i określone interneurony.

- Nie było wiadomo, jakie obszary mózgu i typy komórek są zaangażowane, gdy psychodeliki tłumią lęk - mówi Alex Kwan z Uniwersytetu Cornella. - Jeśli zrozumiemy tę neurobiologię, możemy zaprojektować lepszy lek, który będzie ukierunkowany na wybrane ścieżki - dodaje.

Ścieżka w brzusznym hipokampie - strukturze mózgu zaangażowanej w pamięć społeczną, emocje i uczucia - nie wydaje się być przyczyną halucynacji, które są cechą charakterystyczną DOI, co sugeruje, że niektóre terapeutyczne efekty substancji psychodelicznych, w tym łagodzenie objawów PTSD, depresji i lęku, mogą być izolowane w obrębie odrębnych obwodów mózgowych - mówi prof. Vidita Vaidya, współautorka badań.

- Otwiera to możliwość zaprojektowania leków na bazie psychodelików, które będą ukierunkowane na lęk, nie wywołując przy tym silnych halucynacji - dodaje.

Testy na gryzoniach pokazały nieprawidłową nadaktywność w brzusznym hipokampie, gdy zwierzę było niespokojne, w szczególności neuronów, które komunikują się z ciałem migdałowatym, głównym ośrodkiem przetwarzania emocji. - W stanie lękowym komórki te są aktywne i być może lek działa poprzez wyciszenie niektórych z nich - wskazuje Alex Kwan.

Na podstawie: Psychedelics excite cells in hippocampus to reduce anxiety

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • marek1990:

    Halucynacje u starszej osoby

    moja babcia (81 lat) przez trzy dni leżała częsko ktoś do niej zagładał spytać się czt cegos nie potrzebuje. W trzeci dzień leżenia dostała napadów halucynacji całą noc utrzymywały się te objawy ( szukałą swojej córki ) następnego dnia wstała także mówiła od rzeczy miła zwidy , drugiego dnia także w... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy
Blog