W badaniach na myszach dowiedziono, że podawane do nosa dwie substancje, ryfampicyna i resweratrol, skutecznie zapobiegają demencji.
Naukowcy z Osaka City University wykazali, że donosowe podawanie ryfampicyny i resweratrolu poprawia
funkcje poznawcze bardziej niż sama ryfampicyna. Jest więc szansa na opracowanie bezpiecznego i skutecznego aerozolu do nosa, który zapobieganie
otÄpieniu.
Jak się uważa, demencja występuje, gdy w mózgu gromadzą się złogi białka o nazwie beta-amyloid, tau i α-synukleina. Wcześniejsze testy na myszach wykazały, że antybiotyk ryfampicyna usuwa te osady i poprawia funkcje poznawcze. Jednak stosowanie wspomnianego farmaceutyku może się wiązać się z efektami ubocznymi, takimi jak uszkodzenie wątroby. Resweratrol, naturalnie występujący w roślinach przeciwutleniacz, może tu pomóc. - Aby zwalczyć negatywne skutki uboczne ryfampicyny, pomyśleliśmy o połączeniu jej z chroniącym wątrobę działaniem
resweratrolu - wyjaśnia profesor Takami Tomiyama, autor badań.
Teraz myszom chorującym na
Alzheimera, demencję czołowo-skroniową lub demencję z ciałami Lewy'ego podawano do nosa ryfampicynę i resweratrol przez pięć dni w tygodniu, przez cztery tygodnie. Takie połączenie istotnie poprawiło funkcje poznawcze gryzoni, zahamowało akumulację wspomnianych białek i przywróciło odpowiedni poziom synaptofizyny - białek, które ułatwiają tworzenie się synaps, czyli połączeń komórek nerwowych. Ponadto poziom enzymów wątrobowych we krwi (będących markerami uszkodzenia wątroby), który zwykle wzrasta po podaniu ryfampicyny, pozostał prawidłowy.
- Liczba pacjentów z demencją wzrasta na całym świecie, a przewiduje się nawet podwajanie ilości chorych co 20 lat. Jednak wciąż nie ma skutecznego leku na tę chorobę. Ostatnie badania pokazały, że nieprawidłowości zaczynają pojawiać się w mózgach pacjentów z demencją na ponad dwie dekady przed wystąpieniem objawów choroby - zwraca uwagę Tomohiro Umeda, współautor badań. Teraz uczeni mają nadzieję, że uda się diagnozować i zapobiegać otępieniu, zanim neurony zaczną obumierać.
Na podstawie: Stopping dementia at the nose with combination of rifampicin and resveratrol
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »